Rize’nin İkizdere ilçesinin 35 km güney batısında kalan bir yayla olsn Anzer Yaylası, Aşağı Anzer (Çiçekliköy) ve Yukarı Anzer (Ballıköy) olmak üzere ikiye ayrılır. Rize il merkezine 54 km mesafededir. Doğal güzelliğinin ve Anzer balı merkezi olmasının yanı sıra çok sayıda endemik türde çiçeğe de ev sahipliği yapması nedeniyle yerli ve yabancı turistleri bölgeye çekmektedir. Sadece bu yayla ve çevresinde yetişen çiçekler sayesinde hem bal elde ediliyor hem de yayla turizmine büyük katkılar sağlanıyor. 1991 yılında bakanlar kurulu kararıyla turizm merkezi ilan edilmiş olup 3 bin metreyi aşan doruklara ve 2 bin metreye kadar yükselen ormanlara sahiptir. Ayrıca, alternatif turizm aktivitelerinden trekking, yamaç paraşütü ve zirve tırmanışları için de uygun olup bir taraftan Çoruh Nehri ve Bayburt iline, diğer taraftan da, Uzungöl Turizm Merkezine ulaşım olanağı sağlar. Yaylada her yıl ağustos ayının birinci haftasında Anzer Balı ve Yayla Şenlikleri düzenlenmektedir.

Bugün Rize’nin en popüler merkezi durumunda olan Ayder, Çamlıhemşin İlçesi’nin 19 km güneydoğusunda konumlanır. 1218 m rakıma sahip, Fırtına Deresi’nin sesi içinde metrelerce yüksekten akan Gürgendibi ve Gelintülü Şelalaeri’ne yürüyüş mesafesinde ve diğer görülmeye değer pek çok yerin geçiş noktası konumundadır. Kaçkar Dağları’na kuzey yönünden yapılan tırmanışların başlangıç noktasıdır. Yaylada bungalovdan tipik yayla evi konseptine, aile pansiyonundan otele pek çok konaklama seçeneği mevcuttur. Her Türlü alt yapı hizmeti tamamlanmış olan yayla, tatil kasabası görünümündedir. Zengin flora ve faunasının yanısıra kaplıcası da ünlüdür, çam ormanları ve Kaçkar manzarasının tam ortasındadır. Ayder Balı da yaylada tadına bakılması gereken lezzetlerdendir.

Bulunduğumuz coğrafik kıtada bir benzeri bulunmayan Perşembe Yaylası Menderesleri’nin bir dünya mirası olarak korunması amacıyla tescil işlemleri son aşamadadır 1991 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Turizm Merkezi ilan edilmiştir. Aybastı İlçesi’ne 17 kilometre mesafede bulunur. Rakımı yaklaşık 1.500 metre civarındadır. Her yıl Temmuz ayı içinde yayla şenlikleri yapılmaktadır. Şenliklerde çeşitli yarışmalar, folklor gösterileri, konserler, sosyal ve kültürel etkinlikler,güreş müsabakaları, at yarışları vb. etkinlikler düzenlenmektedir. Yayla yolunun büyük kısmı asfalt, kalanı stabilize yoldur. Yorgunluk atmak, piknik yapmak, safari, yamaç paraşütü için idealdir. Yaylada aynı zamanda, eşsiz güzelliğe sahip tabiat harikaları, tarihi eserler ve alanlar mevcuttur. Kümbetler, Çiseli Şelalesi, Karga Tepesi bunlara örnektir.

Çamlıhemşin İlçesi’nin güneyinde, Fırtına ve Hala derelerinin oluşturduğu vadiler arasında yer alan yayla, orman üst sınırı civarında 2032 m. Yükseklikte yer alırlar. Doğa yürüyüşü yapmak ve dinlenmek için ideal bir ortam sergileyen yaylalar, zengin biyolojik çeşitliliklerinin yanı sıra emsalsiz bir sivil mimari yapıya sahiptir. Çamlıhemşin İlçesi’ne 15 km mesafede bulunan yayla özgün mimarisiyle ilgi çekicidir. Sisli manzaraları ve otantik ahşap evleri yaylaya masalsı manzaralar sunar. Yaylada pansiyon olarak hizmet veren yayla evlerinde konaklama imkanı bulunmaktadır.

Çamlıhemşin ilçesinde 2002 m rakımlı, geleneksel ahşap evleri ile otantik özelliğini koruyan manzaralı bir yayladır.

Trabzon ilimizin en güzel yaylalarından biri olup oldukça beğeni toplayan Kiraz Yaylası, 1660 m de rakıma sahiptir. Alt yapı hizmetlerinin tamamlanmış olması da yaylaya ilgiyi artıran bir diğer unsur olmaktadır. Yaylanın en güzel doğal güzelliklerinden biri de yaylanın içinden buz gibi akan sudur. Bu suda oldukça lezzetli alabalıklarda avlanabilmektedir. Yayla da yapılabilen çim kayağı da oldukça ilgi çekmekte ve beğeni toplamaktadır.

Yaylaya olan ilgi özellikle Temmuz ayında daha da artmaktadır.  Her yıl geleneksel olarak Temmuz ayının 3. haftası düzenlenen ‘Ayeser Şenlikleri’ de yaylaya olan ilginin Temmuz aylarında daha çok olmasında etkili olmuştur. Festival zamanı dışında daha sakin bir hayat süren yayla festival zamanı neşelenmektedir.

Her köşesi ayrı bir cennet olan ülkemizin yaylaları da son dönemlerde turizm açısından oldukça önem kazanmış durumdadır. Eski dönemlerde sadece hayvanların otlatılması için mezra olarak kullanılan Karadeniz yaylalarımız son dönemlerde bu faaliyetlerinden biraz uzaklaşmış durumdadır. Özellikle yaz aylarının sıcak ve nemli havasından kurtulup temiz havayı ciğerlerine çekip doğanın içinde vakit geçirmek isteyenlerin en sevdiği mekanlar haline gelmiştir yaylalarımız. Hatta bu yaylalarımız ülkenin her köşesinden turistin ilgisini çektiği gibi, uluslararası bir üne kavuşup yurt dışından da ziyaretçi ağırlamaktadır. Doğa yürüyüşleri, dağcılık, rafting ve kano gibi spor aktivitelerinin de yapıldığı yaylalarımız her yıl düzenlenen şenlikleriyle de daha fazla turisti çekmektedir. Kiraz Yaylası da bu yaylalar içinde oldukça ilgi toplamaktadır.

 

Trabzon’un en çekici yerleri arasındaki Şolma Yaylası, çevresine sunduğu güzelliğiyle en görülesi yerlerden biridir. Maçka’nın 22 kilometre uzaklığında olan Şolma Yaylasına giderken her adımda doğanın en güzel parçalarına şahit olacaksınız.

Kendi aracınızla gidebileceğiniz gibi yaz aylarında Şolma’ya minibüslerle de ulaşabilirsiniz. Bölgede elektrik, su, telefon bulunuyor. Trabzon tatilinizde kendinizi doğanın bir parçası olarak hissedeceğiniz Şolma Yaylası’nı ziyaret edebilirsiniz. Karadeniz’in bu güzel şehrinin gezilip keşfedilecek yeri saymakla bitmez. Sultan Murat Yaylası, Çal Mağarası, Peristera Manastırı ve diğer tarihi-doğal güzellikler unutamayacağınız bir gezinin birer parçaları olabilir.

Ayancık İlçesi’nin güneyinde bulunan Akgöl, etraftaki sık köknar ormanları içinden akan iki çayın birleşmesiyle oluşmuş yapay bir gölettir. 1991 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile ismi Akgöl Yaylası olarak değiştirilmiş ve turizm merkezi ilan edilmiştir.

Göl, ortalama 3 dönümlük bir alanı kaplamaktadır. Günübirlik geziler için uygun olan göl civarındaki orman içlerinde piknik alanları bulunmaktadır. Çevresindeki ormanlarda yaban domuzu, ayı, kurt, çakal ve tavşan gibi yabani hayvanlara rastlamak mümkün olan gölün yanında Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait bir tesis bulunmaktadır.

Gito Yaylası, son yıllarda gezginler tarafından keşfedilmiş, görmeye gelenlere can alıcı manzaralar sunan Rize’nin el değmemiş muhteşem bir yaylasıdır.  Engebeli ve dik yoluna rağmen doğa tatili arayanların, nefes kesici bulut denizini görmek isteyenlerin, kamp yapmak isteyenlerin uğrak noktası olma yolunda ilerliyor. Karadeniz’in diğer görülmesi gereken yaylaları dediğimizde ilk akla gelenler; Pokut  Yaylası, Ayder Yaylası, Kavrun Yaylası, Sal Yaylası, Huser Yaylası, Çiçekli Yaylası.

Gito yaylasına hala gitmediyseniz yola çıkmadan önce bilmenizde fayda olacak olan bu bilgilere göz atabilirsiniz. .O halde bulutların evine olan yolculuğumuz başlasın.