Genel Bilgiler / Şehir Rehberi

Bu bölge civarında yer alan Erciyes, Güllüdağ ve Hasandağı’ndan etrafa yayılan lav ve küllerin meydana getirdiği tabakaların, uzun seneler sonunda (milyonlarca sene), yağmur ve rüzgar aracılığı ile aşındırılmasıyla oluşmuş tarihi bir bölgedir. Kapadokya Toros Dağları’nın kuzey kesiminde, Kızılırmak yayının da içinde yer alan engebeli bir platoda bulunmaktadır. Burada yaşanan çeşitli doğa olayları sonucunda da, bu bölgede bulunan eşsiz güzellikteki peri bacalarını ortaya çıkarmıştır. Türkiye’nin Anadolu Bölgesi’nin merkezinde yer alan Kapadokya Bölgesi, vadisi, kanyonu, tepeleri ve binlerce yıllık rüzgarların erozyona uğraması sonucu oluşan olağandışı kaya oluşumları ile düzlük, lavlarla kaplı ovası arasında yer almaktadır. Erciyes, Melendiz ve Hasan volkanik dağlarının yanı sıra kayaya oyulmuş ilkel konutları ve yer altına kazılmış şehirleri de uhrevi bir görünüm sunuyor. Jeolojik zamanlarda aktif yanardağ olan bu dağların püskürmeleri 2 milyon yıl öncesine kadar sürmüştür. Dağlarla çevrili vadide lav püskürterek 150 m kalınlığında yumuşak bir tüf tabakası oluşmuştur. Nehirler, vadilerin yamaçlarından aşağı akan sel suları ve kuvvetli rüzgarlar, tüf tabakalarından oluşan plato üzerinde tüften oluşan jeolojik oluşumları aşındırdı, böylece peri Bacaları adı verilen tuhaf şekiller yaratır. Bunlar mantar biçimli, sivri uçlu, kapaklı ve konik biçimli oluşumların adlarını alır. Bölgenin prehistorik yerleşim yerleri Niğde’de Köşkhöyük (Köşk Höyük), Aksaray Aşıklı Höyük, Nevşehir Civelek mağarası ve güneydoğuda Kayseri çevresinde Kültepe, Kaniş ve Alişar’dır. Alışılmadık topografik özelliklere sahip bu bölge kutsal kabul edilmiş ve İskit/Khatti dilindeKhepatukha , “baş tanrı Hepat’ın halkının ülkesi” anlamına gelse de , bölgenin adının kökeni hakkında daha şiirsel iddialar olsa da, örneğin “güzel atlar diyarı” anlamına geldiği iddia edilen Eski Farsça Katpatuka gibi . Kapadokya Tabletleri adı verilen tabletler ve Alişar’daki Hitit eserleri M.Ö. 2000’li yıllara ait önemli kalıntılardandır. Geç Hitit ve Pers araslarından sonra M.Ö. 332 yılında Kapadokya Krallığı kurulmuştur. Kapadokya’da ayrıca erken Hıristiyanlar tarafından saklanma yeri olarak kullanılan birkaç yeraltı şehri de vardır.

İklim / Hava Durumu / Ne Zaman Gidilir

Kapadokya’da karasal iklim etkilidir. Yazların sıcak ve kurak geçtiği bu bölgede, kışlar ise soğuk ve bir o kadar da yağışlıdır. Kış aylarında ortalama hava sıcaklığı 0°C civarındadır. Yaz aylarında ise ortalama sıcaklık 20°C civarındadır. Bölgedeki yıllık sıcaklık ortalaması 10 – 12 derece arasında olmaktadır. Kapadokya’da kış mevsimleri oldukça soğuk ve sert geçtiğinden dolayı havaların ısınmaya başladığı nisan – ekim arası dönem bölgeyi ziyaret etmek için en uygun dönemdir. Erken rezervasyon döneminde Kapadokya otelleri’ne rezervasyon yaptırarak uygun fiyatlı konaklama imkanı elde edebilirsiniz.

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir

Turistik bir bölge olması sebebiyle Kapadokya’da her çeşit restoran bulmak mümkündür. Nevşehir Mutfağı’nda et tüketimi yaygındır. Yörede sebzeciliğe de önem verildiğinden sebze de yemeklerde bolca kullanılmaktadır. Bölge, şarapları ile de ünlüdür. Yörede kaliteli şarap üretimi de yapılmaktadır.

Alışveriş / Ne, Nerden Alınır

Kapadokya’da alışverişin en önemli öğeleri olarak seramik, çanak, halı, kilim, şarap, küçük hediyelik eşyalar, antika eşyalar, altın ve gümüş mücevherleri sayabiliriz. Burada seramik ve çanak için en önemli yer kesinlikle Avanos’tur. Özellikle bu bölgede çıkan, eşi zor bulunan kızıl çamur ile yapılan testiler dünya çapında bir üne sahiptir. Bununla birlikte bu bölgenin en önemli ürünlerinden olan halılar için ise Göreme’de oldukça fazla sayıda seçenek bulmanız mümkündür. Göreme’de bu konuyla ilgili çok fazla sayıda dokuma atölyesi ve bu dokumaların satıldığı halı mağazaları yer almaktadır.Kapadokya bölgesi şarap üretimi ile de bilinen bir bölgedir. Burada yetişen oldukça lezzetli kırmızı üzümlerden yapılan kırmızı şaraplar oldukça önemlidir. Kapadokya’nın en önemli görsel öğesi olan Peri Bacaları şeklinde şişelerde de satılan bu şarapların en yoğun bulunduğu beldeler ise Ürgüp ve Uçhisar’dır. Kapadokya’nın birçok bölgesinde hediyelik eşyalar satan dükkânları bulmanız mümkündür. Özellikle Ürgüp ve Göreme’de sevdiklerinize hediye edebileceğiniz birçok ürünü rahatlıkla bulabilirsiniz. Bununla beraber Avanos, Ürgüp, Göreme ve Ortahisar’da yer alan çarşılardaki mağazalarda birçok takı alternatifleri de yer almaktadır.

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler

İlk olarak Peri bacalarının üzerinde yapılan balon turlarına katılabilirsiniz. Bu balon turları genelde sabah gün ışırken başlar.Balon turu sonrasında Göreme Açıkhava Müzesini gezebilirsiniz.Bölgeyi panaromik olarak görebileceğiniz bir diğer nokta ise Uçhisar kalesidir. Peribacalarının en yoğun olduğu bölgelerden biri Paşabuçağı’dır. Aynı zamanda bu bölgede Zelve Vadisi ve Zelve Açıkhava Müzesini gezebilir, Deve Kayasını görebilirsiniz. Diğer bir Açıkhava müzesi de Çavuşin’dedir.Gün içerisinde yapılabilecek bir diğer şey ise Avanos’taki çömlekçilere giderek, çömlek yapımını deneyimlemektir. Renkli Avanos sokaklarında gezerken Alaaddin Cami’ye ve Saruhan Kervansarayı’na da uğrayabilirsiniz.Ürgüp’teki Asmalı Konak özellikle Türk ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir. Ürgüp bölgesinde ziyaret edebileceğiniz bir diğer nokta ise Şarap üretim merkezleridir. Günbatımını en iyi izlenebileceği yer ise Ortahisar Kalesi’dir.Bunların yanı sıra Kapadokya bölgesinde çok sayıda yer altı şehirleri bulunur. Derinkuyu ve Kaymaklı en önemli olan yer altı şehirleridir. Bunun yanı sıra Özkonak yeraltı şehri de gezilebilir.Ihlara Vadisi özellikle doğa turizmini sevenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken noktalardan.Gülşehir’deki Açıksaray ve Mantarkaya ile Hacıbektaş’taki Hacı Bektaşı Veli Külliyesi de görebilecekleriniz arasındadır.

Kapadokya’da çok hareketli bir gece hayatından söz etmek mümkün değildir. Ancak otellerin bünyesindeki barlar ve turistik bölgelere yakın eğlence mekanları bulunabilir. Kapadokya’da gece hayatının en yoğun olduğu bölge Göreme’dir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Nevşehir Kapadokya Havalimanı şehir merkezine 30 kilometre uzaklıktadır. Havalimanından gerek Kapadokya’ya gerekse şehrin diğer bölgelerine giden çok sayıda özel servis ve otobüsler yer almaktadır. Buradan Kapadokya’ya ulaşım süresi 30-45 dakika arasında değişmektedir.
 

Olmazsa Olmaz Yapılması Gerekenler

Olmazsa olmaz aşağıdaki listenin tamamı gezilmelidir.

 1. Peri Bacaları
 2. Göreme Açıkhava Müzesi
 3. Ortahisar Kalesi
 4. Ürgüp Temenni Tepesi
 5. Asmalı Konak
 6. Uçhisar Kalesi
 7. Çavuşin Açıkhava Müzesi
 8. Zelve Açıkhava Müzesi
 9. Avanos
 10. Saruhan Kervansarayı
 11. Ihlara Vadisi
 12. Kaymaklı Yeraltı şehri
 13. Derinkuyu Yeraltı şehri
 14. Selime Köyü
 15. Hacı Bektaşı Veli Külliyesi

Resim Galerisi