Amerika’da İlkokullar (Primary/Elementary schools)

Genel olarak Amerika’da eğitim sistemi eyaletten eyalete değişmekle birlikte temel konularda bir farklılık yoktur. Amerika’ya yerleşmiş her ailenin çocuğu okumak zorundadır ve bu eyalet yasaları ile koruma altındadır. Eğer aile çocuğunu okula göndermek istemez ise suç işlemiş sayılır ve bunun cezası olarak da hapis cezasına varan cezalar ile karşılaşabilirsiniz.

Amerika’ya ailecek geldiyseniz ve ilkokul seviyesindeki çocuğunuzu bir okula kaydetmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli konunun adres olduğunu belirtmek isterim. Çünkü Amerika’da okullar adres sistemine bağlı olarak seçilebilmektedir eğer ki çocuğunuzu bir özel okula göndermeyi planlamıyorsanız.  

Amerika’da birçok eyalette devlet okullarının kalitesi çok yüksektir. Özellikle California, Washington ve New York gibi büyük eyaletlerde bu oran daha da artmaktadır. Genelde fakir, latin ve zenci nüfusunun yoğun olduğu bölgelerde insanlar çocuklarını özel okula gönderme ihtiyacı duyabilir.

Bilmeniz gerekir ki eğer bir yerde ev fiyatları ve kiraları çok yüksek ise orada mutlaka kaliteli okul vardır. Bunu da ilgili emlak programları ile deneyerek görebilirsiniz. Zillow(Aylık 36 milyon tekil ziyaretçi) bir emlak sitesi ve size istediğiniz bölgedeki okulları puanları ile birlikte gösteriyor. Bu arada okulların belli puanları olduğunu belirtmek istiyorum. İyi okullar 8, 9, 10 puana sahipken, öğrenci başarısı düşük okulların puanları da sayılar ile doğru orantılı olarak düşüyor. Aslında sadece okul puanlarını değil aynı zamanda gidebileceği okulları, suç oranlarını ve daha birçok detaylı bilgiyi burdan bulabilirsiniz. Trulia, Realtor, Redfin, Homes, HotPads de diğer önemli programlardır.

Kayıt Belgeleri

Çocuğunuzu göndermek istediğiniz okulu seçtikten sonra, çocuğunuz ile birlikte okula gitmeniz gerekbilir ama genel olarak ilk kayıtları okullar değil School District’ler yapmakta. Sizin yabancı olduğunuzu bildikleri için size çok yardımcı olacaklardır. Hatta bazı durumlarda tercüman bile sağlamaktadırlar. California bölgesinde özellikle bunu talep edebilirsiniz. Ayarlanan bir türk öğrenci tarafından genelde okulu size gezdirilir. 

Size doldurmanız gereken dokümanlar verilecek ve okulun programı ile ilgili bilgiler sunulacaktır. Doldurmanız gereken dokumanlar arasında mutlaka çocuğunuzun aşı geçmişi (certificate of immunisation / vaccination card) olacak. Bu nedenle mutlaka aşı karnenizi getirmeniz gerekmekte. Türkiyede yapılmış aşıları dozları ile birlikte İngilizce isimleri ile bu dokümana yazın. Aşıların çoğu aynı olduğu için endişe etmenize gerek yok, Türkiye’de çocuğunuzun aşılarını düzenli yaptırdıysanız eksiğiniz olmayacaktır. Sadece TB ve Varicella(Chicken Fox) aşısını vurdurmak zorunda kalabilirsiniz. Eğer aşıları biliyor ve form elinizde yok ise ve alamayacak gibiyseniz Amerika’nın sözün senet olarak değerlendirildiğinden dolayı uygun bir forma doldurmanız durumunda işleme konulabilmektedir. (Örnek form istenirse iletebiliriz)

Diğer dokümanlar kolayca doldurulabilir nitelikte. En önemli evrak adres teyiti bunu da farklı iki bankadan açacağınız hesap ile ve alacağınız evrak ile çözebilirsiniz yada fatura getirmeniz veya kira sözleşmesini getirmeniz gerekmektedir. Kimlik bilgiler, Gardian(Velisi) ve iletişim bilgileri gibi diğer prosedürel bilgiler doldurulduktan sonra eyaletin yaşına uygun bir yılına başlaması sağlanır.

 

Amerikada İlkokula Kayıt olmak için gerekli belgeler nelerdir?

  • Aşı kartı
  • İkametgah ve adres bilgisi (Banka dekontu, fatura vs…)
  • Kimlik bilgileri
  • Sigorta bilgisi(şart değil)
  • İngilizce seviyesi gösterir belge (Şart değil sınava girebilir)

Okul Ortamı

Çocuğunuzun İngilizce seviyesi iyi değilse, kendisi gibi İngilizce seviyesi iyi olmayan çocuklarla katılacağı bir dil sınıfı ve dil öğretmeni belirtilir. Böylelikle çocuğunuz Matematik gibi temel derslerin yanında sınıf arkadaşları İngilizce dil bilgisi derslerine girerken, kendi dil seviyesine göre hazırlanmış dil derslerine gider ve bu şekilde İngilizcesini geliştirir.

Gerekli olan tüm ders araç gereçleri okul tarafından sağlanır. Bu noktada kaleminizi defterinizi satın almaktan başka bir harcama yapmanıza gerek yoktur. Ayrıca düşük gelirli bir aile olduğunuzu belirtirseniz çocuğunuza ücretsiz öğle yemeği verilir.

Çocuğunuzu bir özel okula göndermek istiyorsanız, Zillow’a girip, adresinizi belirttikten sonra karşınıza çıkan haritadaki kutucukta ‘Elementary’ ve ‘Private’ (özel) seçeneğini seçin ve çocuğunuzu göndermek istediğiniz okula karar verin. Okul ile ilgili tüm bilgileri okulu arayarak ve okula giderek öğrenebilirsiniz.

Amerikadaki tüm okullar ile ilgili bilgi alabileceğiniz Great Schools sitesi aynı zamanda yukarıda paylaştığımız emlak sitesi olan Zillow un da okullar hakkında bilgileri çektiği sitedir. Bu siteden de detaylı aramalar yaparak okullar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.