Ev Kiralamak İçin Bilinmesi Gereken Temel Bilgiler

ABD’de ev kiralamanın birçok opsiyonu vardır. Ev, oda, yatak gibi birçok opsiyon vardır. Kiralama işlemi eşyalı yada eşyasız olabilmektedir. House tipi, 1+1 ve 1+ 0 evler genelde eşyalı bulunabilir. Kısa vadeli kiralamalar yani haftalık yada günlük evler de yine aynı şekilde eşyalı olarak kiralanmaktadır. Kiralanan evde en çok dikkat edilmesi gereken çamaşır makinesi, kurutma makinesi, buzdolabı, mikro dalga, vb ev eşyalarının olup olmadığı kontrol edilmelidir. Özellikle site içinde bulunan evlerin ortak çamaşırhanesi bulunduğundan bu tür evlerde evin içinde olup olmadığını kontrol etmenizde fayda vardır. Aşağıda ev kiralanırken dikkat edilmesi gereken bilgiler yer almaktadır:

 • Kiralanacak evin konumu (genelde okulların iyi olduğu bölgelerde evlerin kirası ve ücretleri yüksektir)
 • Kiralancak evin etrafındaki crime rate(suç oranı) iyi incelenmelidir
 • Etrafındaki okullara dikkat edilmelidir. Okullara kayıtlar adrese göre yapılmaktadır. Okul puanları özellikle üniversite ve lise girislerde çok önemlidir.
 • Evin içerisindeki beyaz eşyaların bilgilerine dikkat edilmelidir.
 • Kiralanacak evin ücretinin maaşınızın 1/3 den fazla olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Gerekli belgelerin hazırlanması (Maaş bordrosu, kredi notu, kefil…)
 • Mutfağın konumu.
 • Paylaşımlı bir yer kiralıyorsunuz ortak banyo ve mutfak gibi konulara dikkat edilmesinde fayda vardır.
 • Bir başvuru formu doldurursunuz (çoğu eyalette gayri menkul acentelerinden temin edilebilecek standart formlar kullanılır). Bu form doldurma sırasında background check için veya form için belirli ücret alınabilir.(Genelde bu ücret $25-$100 arasındadır.)

New York ve San Francisco gibi şehirlerde İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra inşa edilmiş olan apartmanların bütün sakinlerine açık olan bodrum katında çamaşır ve kurutma makinelerinin bulunduğu bir çamaşırhane vardır. Daha modern ve lüks apartmanlarda yüzme havuzu, jimnastik salonu ve sauna da bulunur. 

Mobilyalı kiralık evlerde klima da dahil her türlü konfor bulunur. Ucuz evlere onları cazip gösterecek çeşitli isimler verilmiştir: bekar apartmanları, stüdyo veya pratik apartmanlar denir. Bunlar çok küçük, tek yatak odalı ve perdeyle ayrılmış bir mutfağı olan dairelerdir (Türkiye’de Amerikan mutfak denen modelde, New York’ta evlerin mutfaksız yapıldığı dönemden kalma: bütün öğünlerin dışarıda yeneceği düşünülmüş).

Yerel gazeteler ve dergilerin “Kiralık Evler” bölümü olur ve çoğu bölgede aylık ücretsiz kiralık rehberleri çıkar. Bunları ticaret odalarından, turist merkezlerinden, süper marketlerden ve gazetecilerden temin edebilirsiniz. Büyük gayri menkul acentelerinin kiralıklar için ayrı büroları olur ve büyük apartman blokları ve sitelerin kendi kiralık büroları bulunur. Bakabileceğiniz diğer yerler de okullardaki ilan tahtaları, şirket büroları, alışveriş merkezleri, süper marketler ve turist merkezleridir. Elbette en verimli haber kaynakları arkadaşlarınız ve meslektaşlarınızdır.

Sizden komisyon almaya çalışan veya önceden mülklerin listesini çıkarmak, görüş ücreti vs. bir dizi hizmet için depozit isteyen danışmanlara ve “ev tedarikçilerine” karşı dikkatli olmalısınız. Bu yasadışıdır: Emlak acentesinden veya evin sahibinden başka kimseye ücret ödememelisiniz.

Ev Kiralamak İçin Gerekli Uygulamalar ve Belgeler

Amerikanın emlak sektörü çok gelişmiştir ve birçok uygulama da istediğinizden fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Bunlardan önemli birkaç uygulamayaı aşağıda bulabilirsiniz.

 • Zillow (En geniş kapsamlı uygulamalardan birisidir. Okulların puanlarını bu siteden elde edebilirsniz)
 • Trulia (En popüler uyglamalardan birisidir. Suç oranını, okul puanı, kaza oranı, oturanların yaş bilgileri, sürüş bilgileri, topluluk bilgileri,  alıiveriş merkezleri gibi bir çok sosyal bilgileri içermektedir.)
 • HotPads
 • Realtor
 • Reali
 • Redfin
 • Apartments.com (sadece site ve apartman dairelerini içeren geniş kapsamlı bir sitedir.)

Acenteler size aylık gelirinizin % 25-30’unun üstünde bir ev bulmak istemez. Başvuru sırasında istenen belgeleri aşağıda bulabilirsiniz.

 • Başvuru formu
 • Şirketinizden ve bankanızdan alacağınız referans mektupları
 • Kredi ve kişisel referanslarınız(kefil)
 • Depozit ödeyecekseniz banka hesabına yatırılmalıdır.
 • Ailenin tamamının bilgileri(özellikler çocukların okulları için gerekemektedir)
 • Finansal bilgleriniz
 • Pasaport/SSN/Vize bilgileri

Kiracılar ABD’de pek korunmamaktadır. Yasalar genelde ev sahibinin tarafını tutacak şekilde yazıldığından her belgeyi imzalamadan önce iyice okumak gerekir. Otomatik yenilenme maddelerine özellikle çok dikkat edilmelidir, eğer evden çıkacağınızı ev sahibinize birinci dönem bitip ikinci otomatik olarak başlamadan haber vermezseniz cezalandırılırsınız.

Kira dönemleri, kira düzenlemeleri, depozito bedelleri ve acente ücretleri eyaletten eyalete değişir. Florida’da iki aylık kira peşin verilir ve acente ücretini ev sahibi öder, Illinois’de standart kira kontratlarında bir geçiş maddesi bulunur: kira kontratını sona erdirmek için bir ay önceden haber verilir ve 50 – 100 Dolar arası bir ücret ödenir. Kontratlar genelde bir yıllıktır, bir yılın sonunda yenilenebilir. Bazı eyaletlerde kira dönemleri mevsimliktir: örneğin Illinois’de pek çok kontrat Mayıs veya Eylül aylarında sona erer o yüzden yılın başka bir zamanında kiralık ev bulmak oldukça zordur. San Francisco ve California da 1-2 ay arasında peşinat istenir. Genelde ev kirasının üstüne elektrik, su, gaz vb… giderleri de genelde ev sahibine verilmektedir.

Bazı eyaletlerde “kira kontrolü” sistemi vardır, kira artışlarını Tüketici Fiyatı Endeksine göre belli bir sınırda tutar. Örneğin Los Angeles’te kiralık evlerin çoğu kiranın her on iki ayda bir %8’den çok ve %3’ten az olmamak üzere artırılacağını öngören bir sistemin içindedir. Bir ev tutulur tutulmaz bu devreye sokulur, ev boşalınca ev sahibi kirayı istediği kadar artırabilir. Bu sistemin ayrıntıları için yerel Ticaret Odaları veya gayri menkul acenteleriyle devreye geçebilirsiniz.

Kira Bedelleri

Yine bu da eyaletten eyalete ve şehirden şehre büyük farklılıklar gösterir. Amerika’da yaşanılacak en pahalı şehir muhtemelen San Francisco, Los Angeles yada New York’tur. Aylık kiralar stüdyo daire için 1.500 -3000 Dolar’dan üç yatak odalı bir daire için 5.000 – 10.000 Dolar’a kadar değişebilmektedir. Ülkenin başka bölgeleri daha ucuzdur. Diğer eyaletlerdeki ev kiraları çok daha ucuzdur. Örneğin bir stüdyonun aylık kirası 600 Dolar, üç veya dört yatak odalı bir dairenin kirası 1500 Dolar civarında olan Texas bölgesindeki evler gibi.

Pittsburgh’ta tek yatak odalı bir evin kirası ortalama 400 Dolarken aynı ev Boston veya San Jose’de 2.200 Dolara kiralanır. 
Bazı şehirlerde talep yüksek olduğu için kiralık ev bulmak en az Türkiye’de olduğu kadar zordur. Olan evler hemen tutulur ve fiyatlar da yüksek olabilir. Sizden genellikle bir aylık kirayı peşin vermeniz ve yine bir aylık kirayı depozito olarak vermeniz istenecektir.

Apartmanlarda binanın girişini koruyan ve genel güvenliği sağlayan bir kapıcı olur. Mektupları almak, tamirci çağırmak ve siz yokken eve göz kulak olmak gibi başka hizmetler de sağlarlar. Kapıcılı apartmanlarda kira daha yüksektir ama özellikle şehirlerde biraz daha emniyette hissetmenizi sağlarlar. Ayrıca apartmanın bakımını sağlayan bir bina “sorumlusu” da olabilir. Binalarda çalışan kişilerin genelde yılbaşında cömert bahşişler beklediğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Kiracıların yıl boyunca aldıkları yardımdan ve hizmetten dolayı 50 ila 200 Dolar arası bahşiş vermesi beklenir. Taşıma acenteleri bir bölge içinde belirli fiyatlar üzerinden reklam yapabilir ya da siz gayri menkul acenteleriyle doğrudan irtibata geçebilirsiniz. Üniversite öğrencileri kiralık ev bulmak için öğrenci danışmanına veya ev bulma bürosuna başvurabilir