Ticari Anlaşmalı Tüccar (E1) veya Ticari Anlaşmalı Yatırımcı (E2) vizesi, Birleşik Devletler ile ticaret ve sefer anlaşması olan bir ülkenin vatandaşı olan ve temel olarak Birleşik Devletlerle anlaşma yaptığı ülke arasında hizmet veya teknoloji ticareti de dahil olmak üzere önemli bir ticaret yapmak, ya da yatırım yaptığı bir kuruluşun faaliyetlerini geliştirmek, yönetmek veya önemli miktarda sermaye yatırımı yapmak için Birleşik Devletler’e gelen kişilere yöneliktir. Kapsama dahil olan ülkelerin listesi için https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/visa-information-resources/fees/treaty.html adresine bakınız.

E1 göçmen olmayan vize, anlaşma yapılan ülke vatandaşlarının, sadece kendi adlarına ve hesaplarına uluslararası ticaret işiyle uğraşmak için Birleşik Devletler’e kabul edilmesini sağlar.

E2 göçmen olmayan vize, anlaşma yapılan ülke vatandaşının, ABD’deki bir işe önemli miktarda yatırım yapmak amacıyla Birleşik Devletler’e kabul edilmesini sağlar.

Daha fazla bilgi için https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/employment/treaty-trader-investor-visa-e.html adresini ziyaret ediniz.

E-1 ticaretçi Amerika vizesi, Amerika’ya ticaret ile uğraşmak için giden ticaretçiler içindir. E-1 vizesine başvuran kişinin bulunduğu ülke ile Amerika Birleşik Devletleri arasında mevcut bazı ticaret ilişkileri ve anlaşmaları bulunmalıdır. Amerika şirketinin en az yüzde 50’si vizeye başvuran kişinin vatandaşı olduğu ülkenin vatandaşlarının mülkiyetinde bulunmalıdır. Şirket sahibi, ortağı, müdür ve yöneticiler veya şirkette mevcut önemli bir pozisyonda çalışanlar E-1 vizesi için başvurabilirler. Yatırımcı ortak şirketlerin aynı pozisyonda çalışanları da E-1 Ticaretçi vizesi alabilirler.

E-1 vizesi alabilmek için yapılan ticaretin, ABD ile diğer ülke arasında karşılıklı olması yani ülkeler arası bir alışveriş süre geliyor olması, ticaretin uluslararası kapsamda olması ve belirtilmiş olan ticari faaliyetlerden biri olması gerekmektedir. Ülkeler arasında hali hazırda mevcut ticaret ilişkilerinin olması gerekmektedir. E-1 vizesine yeni bir ticaret ilişkisi kurmak amacıyla başvurulamaz. Yapılacak ticaretin sürekli olması yani bir kerelik olmaması gerekmektedir.

Amerika yatırımcı vize başvurunuz kabul edildikten kısa bir süre sonra Green Card elde ederek Amerika’da yaşama iznine sahip olursunuz.

E-1 Amerika Ticaretçi Vizesi Sahiplerinin Eş ve Çocukları – E-1 vizesi sahibinin eş veya 21 yaşından küçük evli olmayan çocukları kendisine ABD’de eşlik edebilir. Eş ve çocukların uyruklarının E-1 vizesi sahibi ile aynı olmasına gerek yoktur. Bu aile üyeleri E-1 göçmen olmayan sınıflandırmayı seçmelidirler. E-1 vizeleri onaylandığı takdirde genellikle çalışanın kaldığı süre ile aynı uzunlukta ABD’de kalabilirler. E-1 vizesi sahibinin eşi, I-765 formunu ücret karşılığında sunarak iş izni başvurusunda bulunabilir. Onaylanırsa, E-1 vizesi sahibinin eşinin çalışabileceği yerler konusunda özel bir kısıtlama yoktur.

E-1 Amerika Ticaretçi ve Yatırımcı vizesi sahibi yurtdışına gidebilir ve ABD’ye geri döndüğünde genellikle iki yıllık otomatik bir giriş süresi kazanır. Aile üyeleri E-1 vizesi sahibine eşlik etmedikçe, yeni geri kabul süresi aile üyeleri için geçerli olmayacaktır. Bu nedenle E-1 vizesi sahibinin aile üyeleri E-1 vizesine sahip oldukları süreyi kontrol etmeli ve vizenin süresi dolmadan uzatma başvurusunda bulunmalıdır.

E-1 Amerika Ticaretçi Vizesine başvurmak için Amerika vize uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Başvuru sürecinde (özellikle online doldurulması gereken formlarda) herhangi bir sorun yaşamamak ve başvurunuz sonucunda Amerikan Konsolosluğu’ndan Amerika vize reddi cevabı almamanız için alanlarında profesyonel Amerika vize uzmanlarımıza danışabilir ve hızlı bir şekilde vize başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. 

Amerika vize ücretleri ve Amerika vizesi için gerekli evraklar sayfamızı inceleyebilir Amerika vizesi için gerekli evrak listesini Amerika vize uzmanlarımızdan email aracılığıyla ücretsiz isteyebilirsiniz.

E-2 yatırımcı vizesi Amerika’ya giden yatırımcılara, yatırım yaptıkları teşebbüsü geliştirmeleri ve yönetmeleri amacıyla veya yatırım yapmaya karar verdikleri zaman; yeterli sermayeye sahiplerse verilir. Vizeyi alabilmek için Amerika ile yatırımcının ülkesi arasında karşılıklı bir yatırım anlaşması bulunmalıdır ve yatırımcı o ülkenin vatandaşı olmalıdır. Amerika şirketinin en az yüzde 50’si yatırımcının ülkesinin vatandaşlarının mülkiyeti altında bulunmalıdır. E-2 vizesi için başvuran kişinin yatırımcı şirketin sahibi, ortağı, müdürü, yöneticisi veya önemli pozisyonda çalışan bir elemanı olması gerekmektedir. Ortak yatırımcı şirketlerin çalışanları da E-2 vizesi alabilirler. Vizeyi alabilmek için gerekli olan yatırım aktif, yeterli ve marjinal olmayan bir yatırım olmalıdır.

E-2 vizesi alabilmek için belirlenmiş bir yatırım alt sınırı yoktur; yatırımın yeterliliği bir oran testi ile belirlenir. Oran testi, yatırım yapılan para miktarı ile yatırım yapılan işin değerinin karşılaştırılması ile yapılır. Yatırımcı sadece Amerika’da oturma izni alabilmek için marjinal bir teşebbüse yatırım yapmamalıdır. Teşebbüsün marjinalliğine teşebbüsün ekonomik etkisine ve yarattığı iş imkanlarına bakılarak karar verilir.

E-2 Yatırımcı Vizesine başvurmak için;

  • Yatırım yapılan teşebbüsü geliştirmek
  • Teşebbüsün yönetimini almak
  • Yeterli sermayeye sahip olmak, şarttır.

E-2 Yatırımcı Vizesini alabilmek için Amerika ile yatırımcının ülkesi arasında karşılıklı bir yatırım anlaşması bulunmalıdır ve yatırımcı o ülkenin vatandaşı olmalıdır. Amerika’da bulunan şirketin mülkiyetinin minimum %50’si yatırımcının ülkesinin vatandaşlarına ait olmalıdır. E-2 vizesi için başvuran kişinin yatırımcı şirketin sahibi, ortağı, müdürü, yöneticisi veya önemli pozisyonda çalışan bir elemanı olması gerekmektedir. Ortak yatırımcı şirketlerin çalışanları da E-2 vizesi alabilirler. E-2 Amerika Yatırımcı vizesine başvuranın aktif, yeterli ve marjinal olmayan bir yatırım yapması şarttır.

E-2 vizesi alabilmek için belirlenmiş bir yatırım alt sınırı yoktur; yatırımın yeterliliği bir oran testi ile belirlenir. Oran testi, yatırım yapılan para miktarı ile yatırım yapılan işin değerinin karşılaştırılması ile yapılır. E-2 vizesine başvuranın yaptığı yatırım yalnızca Amerika’da kalıcı ikamet sahibi olmak için yapılmış olmamalıdır. E-2 vizesinin verilmesi için yatırımın, teşebbüsün ekonomik durumuna olumlu bir etki yaratması ve yeni istihdam imkânlarının oluşması gerekir.

Amerika yatırımcı vize başvurunuz kabul edildikten kısa bir süre sonra Green Card elde ederek Amerika’da yaşama iznine sahip olursunuz.

E-2 Amerika Yatırımcı Vizesine başvurmak için Amerika uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Başvuru sürecinde (özellikle online doldurulması gereken formlarda) herhangi bir sorun yaşamamak ve başvurunuz sonucunda Amerikan Konsolosluğu’ndan red cevabı almamanız için alanlarında profesyonel Amerika vize uzmanlarımıza danışabilir ve hızlı bir şekilde vize başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Lütfen iletişim için e-posta yoluyla ulaşınız.